درباره جراحی آب مروارید. About Cataracts

در زمان های قدیم بدلیل سفید شدن مردمک چشم، این بیماری را آب مروارید نامیدند. آب مرواريد، كدر شدن عدسي چشم است كه منجر به مشكلات و ضعف بينايي مي‌شود از عوامل ناشی بروز این بیماری می توان عواملی مانند افزايش سن( شایع ترین نوع آب مروارید)، ژنتیک، ضربه خوردن، مادرزادی، استعمال دخانیات، دیابت، اشعه ماورابنفش و . . . را نام برد و از علائم آب مروارید می توان تار شدن يا محو شدن بينايي، حساس شدن به نور، كم رنگ شدن يا محو شدن رنگها، و یا دو بيني را نام برد. در مراحل اوليه با استفاده از عينك مشكلات بينايي ناشي از آب مرواريد كمتر خواهد شد اما در مراحل بعدي بيماري، انجام جراحي براي بهبود بينايي ضروري است. امروزه عمل جراحي آب مرواريد از شایع ترین و موفق ترین جراحی ها بحساب می آید که با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.
روند پیشرفت آب مروارید در هر فرد متفاوت بوده و افراد بالای 50 سال با تحت نظر بودن چشم پزشک می توانند به موقع به درمان آن بپردازند در غیر اینصورت در تعداد كمي از بيماران ممكن است منجر به افزايش فشار داخل چشم (آب سياه) شود و در نتيجه نياز به جراحي اورژانس پيدا مي‌كند كه عوارض و خطرات آن بيشتر از جراحي معمول است.

دستورات قبل از عمل

• شب قبـل از عمـل استحمـام فـرمـاییــد.

• از استفــاده هــر گونــه عطر و لـوازم آرایـش در اطراف چشم لطفا خــودداری فـرمـاییـــد.

• از استفـاده لنـز نرم حـداقل 3 روز و لنـز سخت 3 هفته قبل از عمل خودداری فرمایید.

• لطفا داشتن هر گونـه حساسـیت دارویـی را به پزشک خود اعلام نمایید.

دستورات حین عمل

توجه داشته باشید که این اعمال دردناک نیستند و همکاری شما نقش بسیار مهمی در حصول نتیجه مناسب دارد. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و به دستورات پزشک در حین جراحی توجه کنید.

• در طول عمل به نور سبز چشمک زن نگاه و از حرکــت دادن چشم ها و سر خـودداری کنیــد.

• مدت زمان لیزر بسته به این که از چه نوع لیزری استفاده می شود، کمتر از 20 ثانیه است. بنابـرایـن در طــول مدتـی که صــدای لیــزر را می شنوید چشم را حرکــت ندهیــد.

• نگران پلک زدن خود در حین عمل نباشید زیرا پلک های شما توسط وسیله ای از یک دیگر باز می شوند که بهتر است برای پیشگیری از درد، موقع عمل از فشار دادن پلک ها و اخم کردن پرهیز کنید.

• دست ها را به محیط عمل نزدیک نکنید زیرا باعث آلودگی می شود.

دستورات بعد از عمل

• از مالیــدن چشــــم خــودداری فرماییـــد.

• به هنگام نور آفتاب از عینــک هـای آفتــابی استــفاده نمــایید.

• از آب زدن به چشـم در روز های اول بپرهیزید.

• از رفتن به استخـر تا یک ماه خـودداری نمـایید.

• در صورت داشتـن درد مختـصر از قرص مسکن استفاده فرمایید.

• رانندگی چند روز پس از عمـل با احتیـاط کامل بلا مانع است.

• از فشار آوردن به چشم خود در هفته های اول بپرهیزید.

مقایسه اسمایل با دیگر روش های جراحی عیوب انکساری

دانلود کاتالوگ

 

هنگامیکه آب مروارید به حدی باعث کاهش دید شود که مانع انجام فعالیت های روزانه شود با مراجعه به چشم پزشک و تجویز ایشان می توان عمل کرد.

شایع ترین سن در افراد بالای 60 سال دیده می شود که با عوامل مختلف مانند ضربه به چشم و با مصرف کورتن و حتی مادرزادی سن خاصی ندارد. . .

خیر، همیشه سرعت پیشرفت این بیماری در هر فرد و یا حتی در دو چشم بیمار یکسان نیست و باید تحت نظر پزشک باشند تا آماده عمل گردد.

پس از عمل جراحی در اثر تجمع سلول های اپتلیومی بین لنز و کپسول خلفی کدورت ایجاد می شود که باعث کاهش ایجاد بینایی پس از عمل کاتاراکت می شود که با لیزر یاگ از مسیر بینایی حذف می شود.

خیر، این عمل باعث فعال سازی سیستم بینایی، رشد یافتن عصب بینایی و مرکز دید می شود. این مورد یکی از اورژانسی ترین موارد جراحی آب مروارید به شمار می رود که تاخیر در آن جبران ناپذیر است.هرگونه تاخیر در انجام این عمل برای نوزادان باعث ایجاد تنبلی چشم می شود.

خیر، این لنز ها هیچگونه عوارض جانبی ندارند و بیماران می تواند تمامی فعالیت های روزانه خود مانند رانندگی، ورزش و . . . را به انجام رسانند.

زمانی که قدرت بینایی به حداقل برسد و محدودیت هایی در انجام امور روز مره ایجاد کند.

بله، قطره های چشمی ، ورزش يا عينك مانع بروز يا بهبود آب مرواريد نمي شوند و در حال حاضر جراحي تنها راه درمان است كه شامل خارج كردن عدسي كدر شده و جايگزيني آن با عدسي مصنوعي می باشد.

در صورت نبودن سوال مورد نظر میتوانید از طریق فرم زیر سوال خود را مطرح کنید

انتخاب مسیر …
CAPTCHA
لطفا صبر کنید
بالا